Armády

Bojová uniforma amerického výsadkáře za druhé světové války

Vytisknout
Hodnocení uživatelů:  / 0
Dovoluji si vám představit uniformu z 2 sv. války. Tento typ byl nošen od roku 1942 do poloviny roku 1944. Je to zlepšená verze uniformy model 1941. Tato uniforma a její doplňky jsou povinné pro členy našeho klubu 82. Vojensko-Historické Společnosti výsadkové sekce.

Na zemi

Vytisknout
Hodnocení uživatelů:  / 0
Přistání výsadkářů jsou většinou chaotická. Během 2. sv. v. mnoho pilotů shodilo své muže nízko. Letadla transportující 508. letěla ve 150 m. To znamenalo, že během tří sekund se otevřel padák a ze dalších pět až šest byl voják na zemi. Byli roztroušeni mezi desítkami živých plotů.

Rogersovi harcovníci

Vytisknout
Hodnocení uživatelů:  / 0
Rogersovi harcovníciDnes se podíváme do nejhlubší historie a seznámíme se s nejstaršími předchůdci Special Forces. K těmto průkopníkům nestandartních způsobů boje, se jako ke svým předchůdcům, hlásí kromě SF i jednotky Rangers. Ale stejně dobře by se k nim mohli hlásit i SAS, neboť v době jejich vzniku žádné spojené státy neexistovaly a byla to jednotka britská.

Výsadkář v boji

Vytisknout
Hodnocení uživatelů:  / 1
Pathfinder

Pathfindeři vedli útok. Měli za úkol vyznačit přistávací plochy, zóny shozu atd. pro hlavní bojovou skupinu. Po splnění úkolu měli zůstat skryti nepříteli. Ke splnění úkolu fasovali čtyři nezbytné věci: jednoduché identifikační panely (velké, obarvené kusy látky v olivově zeleném - OD - batohu), „Kryptonová světla“, 5G rádio vysílač a radar Eureka, pro navádění letadel. Na Sicílii se 5G nepoužili. Během přepravy se jeden rozbil a tak jim Pathfindeři nedůvěřovali. Eureka byla schopna provozu během tří minut. Jako zálohu měli pistole Very na barevné světlice. Během dne se používaly panely.

Zelené barety

Vytisknout
Hodnocení uživatelů:  / 0
Zelené barety, to je neoficiální ale asi nejznámější pojmenování amerických speciálních jednotek. Jednotek na jedné straně glorifikovaných a na straně druhé zatracovaných.

Výzbroj výsadkáře

Vytisknout
Hodnocení uživatelů:  / 0
Hlavní zbraní výsadkářů byla puška M1 Garand (jak prohlásil gen. Patton: „nejúčinnější vynález této války“). Tato osmiranným klipem nabíjená poloautomatická puška ráže 30-06 měří 110,7cm, váží 4,3 kg a její účinný dostřel je 550 m. Na hlaveň se dá nasadit bodák.

Odvod

Vytisknout
Hodnocení uživatelů:  / 0
OdvodBěhem 2. sv. v. neskončil nikdo u výsadkářů jen tak. Stát se jím mohl odvedenec nebo příslušník některé složky amerických ozbrojených sil. Poté mohl zažádat o výcvik v Jump School (přezdívka pro výcvikové středisko pro výsadkáře ve Fort Benningu). Výsadkáři byli ve 2. sv. v. elitou US Army a věděli to o sobě. Byli jedinými vojáky, kteří směli k vycházkové uniformě (třída-A) nosit své, vysoce vyleštěné, vysoké boty. Jako výsledek tohoto byli známí jako „baggy-pants“ (pytlové kalhoty) a dívali se na své kolegy v „těsných" kalhotách z vrchu, protože ti si nesměli nohavice do bot zastrčit.

Výsadkářská uniforma

Vytisknout
Hodnocení uživatelů:  / 0
První verze, charakteristická pro US výsadkáře v období 2. sv. v. pochází z roku 1942. Byla vyrobena z lehké látky světle zelené barvy. Skládala se z blůzy se šikmými kapsami na prsou takto do nich měl být umožněn lepší přístup v případě, že výsadkář byl ve skákacím postroji. Další dvě kapsy se nacházely na bocích. V blůze byl dodáván opasek a pod krkem zvláštní zipem zapínaná kapsa. Rukávy se zapínaly dvěma knoflíky.

Přihlášení

Akce

Žádné události k zobrazení