Západní fronta

Vytisknout
Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
Západní frontaode dne D až do zániku Třetí říše. To je celý název publikace, o které se dočtete v tomto článku. Autorem je Julian Thompson, přední vojenský historik a hostující profesor válecných věd na londýnské King's College. V českém překladu ji vydalo brněnské vydavatelství CP Books - divize vydavatelství Computer press. Kniha o formátu 31 x 28 cm má 64 plnobarevných stran. Co nám tedy tato publikace nabízí?

Západní frontaKdyž jsem získal první informace o této knize, zarazilo mě, že 64 stránková kniha stojí 990 korun. To nebude jen tak, buďto cena knih stoupá do závratných výšin, nebo v tom bude nějaký háček. Ve chvíli, kdy se mi dostala do rukou, jsem pochopil, že to bude ten háček. Tato publikace je totiž tak unikátní, že si nekupujete pouze obyčejnou knihu.

Informace o "množství vložených příloh" totiž v tomto případě neznamená, že je uvnitř na několika stránkách příloha typu obrázek dokumentu. Zde šel vydavatel mnohem dál. Když příloha, tak příloha. Uvnitř knihy tedy naleznete různé důmyslné kapsy obsahující velmi věrné faksimilie dopisů, map, letáků ale třeba také naprosto dokonalé karty nebo deník amerického pilota nadporučíka Burtona Gelbmana. Právě tyto přílohy dělají tuto publikaci naprosto výjimečnou.

Co se týká obsahu samotné knihy, nečekejte žádné nové senzační informace. Kniha je pojata především jako výpravná obrazová publikace a tento cíl splňuje bezezbytku. Ilustrací, a to kvalitních, je zde opravdu bezpočet. V 28 kapitolách se dočtete základní informace o západní frontě, od vylodění spojenců na Normandském pobreží v den D, až po konec druhé světové války v Evropě. Jednotlivé názvy kapitol vypovídají dostatečně:

Den D
Bitva o Normandii
Operace Dragoon
Německé "zbraně odplaty" V
Ke hranicím Říše
Operace Market Garden: Výsadek
Operace MG: Vzhůru na Nijmegen
Obsazení ústí řeky Šeldy
Aachen a Hurtgenský les
Postup generála Pattona
Ardenská bitva: Útok
Ardenská bitva: Krize přichází
Ardenská bitva: Protiúder
Jaltská konference
Prolomení Siegfriedovy linie
Most u Remagenu
Operace Varsity a Plunder
Porúří se ocitá v obklíčení
Vzhůru na Francii
Bombardování Německa
Britové a Kanaďané postupují
Koncentrační tábory
Labe a Orlí hnízdo
Hitlerovy poslední dny
Postup k Baltu a do Dánska
Bezpodmínečná kapitulace
Den vítězství

Západní frontaKaždá kapitola je vlastně dvoustrana obsahující základní údaje, několik obrázků a v šestnácti případech i zmiňované přílohy kterých tu je celkem 37. Na konci knihy a v další vlepené samostatné brožurce jsou navíc překlady těchto dokumentů. Znamená to tedy, že i pokud neovládáte angličtinu nebo němčinu, můžete si přečíst třeba dopis psaný Einsenhowerem, který měl být zveřejněn v případě neúspěchu vylodění, nebo Hitlerův politický testament.

Komu tedy tuto knihu doporučit? Nemůžu si pomoci, ale napadá mě jediná odpověď - a to každému, koho druhá světová válka a především západní fronta zajímá. Ten, kdo o této problematice žádné informace nemá ty základní získá a staří harcovníci, kteří "všechno znají", získají již výše zmíněné unikátní dokumenty (respektive jejich faksimilie).

Závěrem bych rád poděkoval vydavatelství CP Book za tento vydavatelský počin a doufám, že nebude ojedinělý. Kvalitní a zajímavé literatury není nikdy dost. Knihu mužete zakoupit ve vašich knihkupectvích nebo přímo na stránkách vydavatelství - www.cpbook.cz.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Akce

Žádné události k zobrazení