Vojáci studené války

Vytisknout
Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Vojáci studené válkyV nedávné době byl náš knižní trh a tím potažmo i naše knihovny obohacen o zajímavou publikaci. Jedná se o knihu autorů Jana Vogeltanze, Miroslava Husa a Jiřího Procházky nazvanou Vojáci studené války (Soldiers of the Cold War). Kniha formátu 17,5 x 24 cm má 578 stran a doporučená prodejní cena je 275,- Kč (údaje platné v době vydání článku). Vydalo ji vydavatelství Montanex ve své nové edici Konflikty a ideály. Co nám tedy tato publikace nabízí?

Studená válka byla téměř půlstoletí trvajícím obdobím začínajícím projevem Winstona Churchilla na téma železné opony v březnu 1946 a končícím v červnu 1990, kdy uskupení zemí NATO prohlásilo, že Sovětský Svaz již nepovažuje za svého nepřítele. Přesto, že se jednalo o válku vedenou spíše na politické úrovni a projevující se především horečným zbrojením a rozmisťováním množství vojáků a vojenské techniky uprostřed evropského kontinentu, došlo v jejím průběhu i k několika konfliktům, které se změnily ve války klasické. Jedná se především o válku v Korei, Afghanistánu nebo Vietnamu. Byly spolu se spoustou dalších menších konfliktů "dětmi" tohoto období. Ač se to možná na první pohled nezdá, politická situace měla nemalý vliv i na vývoj a změny uniforem a hodnostního označení jednotlivých armád spadajících do dvou základních táborů. Na jedné straně tu byly země zapojené do aliance NATO vedené především Spojenými státy, na straně druhé země Varšavské smlouvy pod vedením Sovětského svazu.

obsahKniha Vojáci studené války přináší informace o uniformách a hodnostním označení všech zemí obou vojenských uskupení a pro úplnost i evropských neutrálních států. Jedná se o 15 zemí NATO, 8 zemí Varšavské smlouvy a 9 neutrálních evropských států. Celkem je jich zde tedy zastoupeno 32. Z těchto čísel je patrné, že se autoři pustili do velmi širokého záběru, což zákonitě musí přinášet svá pro i proti. Základní PRO je, že čtenář získává ucelený přehled o všech armádách zapojených do tohoto konfliktu. Proti tomu se ale staví z toho zákonitě vyplývající PROTI a to, že uvedené informace mohou být pouze základní a omezené. To je základní dilema nejen tohoto, ale i mnoha dalších děl. Pokud by měly být uvedeny veškeré dostupné informace, mohla by se klidně jedna publikace takovéhoto rozsahu věnovat jedinému státu. Konkrétně u dvou základních a největších rivalů - USA a SSSR by to jistě nebyl žádný problém. Otázkou ale je, kolik lidí by si takovou knihu koupilo. Jistě, našli by se, ale pokud bude záběr širší, rozšíří se i počet potencionálních zájemců. Základní informace tato kniha každopádně přináší a pokud se někdo bude o jednu konkrétní armádu zajímat více, nezbývá než se po dalších shánět u jiných zdrojů. Opravdu důkladně jsem prostudoval především dvě kapitoly, které mi jsou nejbližší - a to USA a ČSSR. Ta první je mým dlouholetým koníčkem a myslím si, že se v tomto ohledu mohu prohlásit za člověka znalého. No a v té druhé jsem absolvoval základní vojenskou službu a defakto konec Studené války zažil na vlastní kůži. Mohu potvrdit, že jsem se v obou případech dozvěděl něco nového, nebo byly mé znalosti upřesněny.

obálkaObsáhlá publikace by se dala rozdělit na dvě základní části. První část je textová a má rozsah 262 stran. Druhá část se skládá ze 316 stran barevných obrazových tabulí. Textová část je navíc řešena jako zrcadlově bilingvální česko-anglická. Na jedné straně je text česky a na protilehlé anglicky. Dle mého názoru k tomuto provedení vydavatele vedla snaha o zvýšení nákladu. Tato kniha je tím pádem prodejná nejen na omezeném trhu v ČR, ale i v zahraničí. Vyšší náklad totiž snižuje prodejní cenu. Platí totiž jednoduchá rovnice, dvojjazyčné provedení = vetší množství potencionálních kupců = vyšší náklad = nižší prodejní cena. Dá se tedy předpokládat že pouze české vydání by sice mělo méně stran, ale ve finále by bylo dražší. A cena samozřejmě vlastní prodejnost také ovlivňuje. Co se ceny týká, z původních 750 Kč byla v květnu 2007 snížena na velice příznivých 275 Kč. A co nám ještě toto dvojjazyčné provedení přináší? Tak třeba možnost porovnání překladu, který můžem využít při vlastním překladu anglicky psaných publikací. Třeba mě zaujalo, že české maskování vz. 58/60 (známé mloky) je anglicky uváděno jako „salamander pattern“ :-). Rozsah a kvalita popisu jsou v rámci možností dostatečné. Jak již bylo zmíněno výše, jsou tu technická omezení daná rozsahem, ale podstatné je, že zde zájemce najde důležité základní informace.

Druhá podstatná část je obrazová příloha. Jejím autorem je Jiří Procházka, kreslíř, který je, jak se na obálce uvádí, autorem ilustrací k několika knihám, podílí se na obalech pro modelářské stavebnice a mimo jiné se zabývá americkou občanskou válkou. Na obrazových tabulích jsou postupně u každého státu vyobrazeny hodnostní označení, následují uniformy a na posledních je výběr zbraní z výzbroje dané armády. Největší množství jich je samozřejmě věnované uniformám a ty nás budou také nejvíce zajímat. Objektivně mohu posoudit pouze vyobrazení těch uniforem, které znám. Bohužel ale musím konstatovat, že výsledek mého porovnání je poněkud rozpačitý. Například notoricky známé americké maskování woodland je zde vyobrazeno celkem čtyřikrát, pokaždé vypadá jinak a ani jedno se nedá srovnávat s ilustracemi v populárních publikacích Osprey Publishing Ltd. U britských DPM je to stejné. Dokonce i barva americké jednobarevné slavnostní modré uniformy skutečnosti příliš neodpovídá. Vyobrazení Délesloužícího poddůstojníka 1st SOC ve služební uniformě je natolik podobné ilustraci z publikace US Army Special Forces 1952-84, že jsem neodolal a porovnání si může udělat každý sám. Sice je pokaždé nakreslen v jiné poloze a v naší publikaci mu schází jedna řada stužek, ale jinak jde evidentně o obrázek stejného vojáka. Co je pro nás ale podstatné, nejenom že prokreslení detailů zdaleka není takové, tak opět neodpovídá barva uniformy ani baretu. Upozorňuji, že zde zveřejněné ilustrace jsou scanované z tištěné předlohy čímž je samozřejmě kvalita obou snížena. Pro porovnání je ale dostatečná. Netvrdím, že jsou ilustrace vysloveně špatné, ale s kvalitou již zmiňovaných sešitů Osprey se bohužel zdaleka nedají srovnávat.

Vojáci studené války US Army Special Forces 1952-84
Kniha Vojáci studené války Kniha US Army Special Forces 1952-84
Osprey Publishing Ltd

S uniformami přímo nesouvisející, ale pro celkový přehled zajímavá je kapitolka zabývající se obecným přehledem ručních palných zbraní a kulometů zavedených ve výzbroji jednotlivých armád. Je to jednoduchý čtrnáctistránkový přehled obsahující po krátkém obecném úvodu vzory a ráže používaných zbraní.

Tolik k recenzi této publikace. Kniha Vojáci studené války je každopádně jedinečný počin, který si zaslouží pozornost všech, které „uniformologie“ zajímá. Je to nejucelenější přehled uniforem používaných během druhé půle minulého století převážně na evropském kontinentu a se kterými se můžeme tím pádem snadno setkat. Každý, kdo potřebuje získat základní informace o těchto uniformách, si zde přijde na své. I přes výtky týkající se ilustrací, se nebojím tuto knihu všem zájemcům doporučit. Knihu mužete zakoupit ve vašich knihkupectvích nebo přímo na stránkách vydavatelství – www.vsechnyknihy.cz.

Přidat komentář


Přihlášení